Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | KBP70MW |
| Model | LRG-KBP70MW-WH-US |
| General Specifications | |
| Number Of Keys | 66 |
| Form Factor | 65% Layout |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Keys Type | Mechanical |
| Switch Type | LORGAR "Toxic Purple" Linear |
| Switch Lifespan | 50 Million Presses |
| Operation Force | 55 g |
| Actuation Point | 2 mm |
| Mount Type | Gasket Mount Design |
| Hot-Swappable Switches | Yes |
| Key/Button Functions | Programmable |
| NKRO Support | Yes |
| Keycap Material | Double-Shot PBT |
| Accent Keycaps | 6 (Arrows, Enter, Space) |
| Multimedia Knob | Yes (Push-To-Mute Function) |
| Lighting | Enhanced RGB (16.8M Colours, 16 Modes) |
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Battery Life | Up To 416 Hours |
| Charge Indicators | Yes |
| Connectivity | |
| Connectivity Modes | 2.4 GHz / BT 5.0 / USB-C Wired |
| Interface | USB |
| Cable Type | USB-C To USB-A |
| Cable Length | 2.3 m |
| LORGAR PLATFORM Support | Yes |
| Requires Peripheral Devices | USB-A Port |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









