Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | KBP70TKLW |
| Model | LRG-KBP70TKLW-RT-US |
| General | |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 85 |
| Localization | English |
| Colour | Beige |
| Switch & Key Features | |
| Switch Type | LORGAR "Toxic Purple" Linear Mechanical |
| Switch Lifespan | 50 Million Presses |
| Operation Force | 55 g |
| Actuation Point | 2 mm |
| Hot-Swappable Switches | Yes |
| Key/Button Functions | Programmable |
| Keycap Type | Double-Shot PBT, Side-Printed Legends |
| NKRO Support | Yes |
| Design & Build | |
| Mount Type | Gasket Mount Design |
| Layout Type | 75% Tenkeyless |
| Multimedia Controls | Smart Knob |
| Lighting | RGB with 19 Modes |
| Display | Configurable RGB TFT Display |
| Dimensions (W × H × D) | 370mm x 142mm x 45mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Connectivity & Power | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interface | USB |
| Cable Length | 2.3 m |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Battery Life | Up To 153 Hours |
| Charging Port | USB-C |
| Required Peripheral | USB-A Port |
| Connectivity Modes | 2.4 GHz Wireless, Bluetooth 5.0, Wired (USB) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









