Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,149.00
R749.00
Save: R 400!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,599.00
Save: R 850!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Womier SK75 75% RGB POM Mint Blizzard Switch Black Wireless Mecha...
In stock with WootwareR2,249.00
R1,699.00
Save: R 550!
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MageGee |
| Series | Mechanical Keyboards |
| Model | Star98 |
| Number of Keys | 98 |
| Color & Switch Options | White/Black colour, Yellow Switch |
| Lighting | Ice Blue |
| Connection Type | Wired (detachable Type-C) |
| Connection Interface | USB |
| Cable Length | Approx.1.5m |
| Hot-swappable | Yes, 5-pin |
| Size | 394x142x40mm |
| Weight | 732±5g |
| Switch Specifications | |
| Type | Linear |
| Colour | Yellow |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Happy - Andrew, 2 December 2024
The keyboard is a bit noisier than I expected but I think it was just my own ignorance really never having had a gaming keyboard before. I'm still happy with my purchase though.
- Fantastic - Gabriella, 12 August 2024
Nice and heavy. Sounds great and perfect size for both a gaming setup, and an office setup.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









