Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MageGee |
| Series | Mechanical Keyboards |
| Model | Sky68 |
| Number of Keys | 68 |
| Color & Switch Options | Blue/Black colour, Red Switch |
| Lighting | Ice Blue |
| Connection Type | Wired (detachable Type-C) |
| Connection Interface | USB |
| Cable Length | Approx.1.5m |
| Hot-swappable | Yes, 3-pin |
| Size | 318x107x39mm |
| Weight | 450±5g |
| Switch Specifications | |
| Type | Linear |
| Colour | Red |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Budget Keyboard For the Win! - Sheldon, 3 March 2025
I Initially bought this as a cheap, on the go keyboard that I didn't have to worry about. To my surprise the quality ended up being way better then expected and the switches are so satisfying. I now use it as a daily :)
- surprised at how good it is. - Gabriel, 11 September 2024
For the price this keyboard is actually really good deal. You get 14 spare key caps, 2 spare switches and well built keyboard for the price. Beats my red dragon keyboard that cost R250 more and this keyboard is more modular. Not as good as my Ducky keyboard but a great entry level for anyone looking to try out 65% keyboard. Highly recommended. The red switches aren't bad but they not cherry MX switches so not as good. Sound still good and tin sound not too bad but lower expectations vs the price. Solid board with little to no flex.









