Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MageGee |
| Series | Mechanical Keyboards |
| Model | SKY81 Gasket |
| Number of Keys | 83 |
| Color & Switch Options | Prussian Blue colour, Blue Whale Switch |
| Lighting | RGB |
| Connection Type | Wired (detachable Type-C) |
| Connection Interface | USB |
| Cable Length | Approx.1.5m |
| Hot-swappable | Yes, 3-pin/5-pin |
| Size | 330x138x43mm |
| Weight | 749±10g |
| Switch Specifications | |
| Type | Linear |
| Pre-Travel | 1.8 mm |
| Total-Travel | 3.8 mm |
| Operating force | 38 gf |
| Pressure Force | 50 gf |
| Lifespan | appr. 70 million |
| Pre-lubed | Yes |
| Material | Pa6 Pa663 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Pretty Good, its a YES! - Ryan D, 30 May 2024
For the price, this keeb is pretty amazing. Want to get into custom mechanical keyboards? This is an excellent starting point. Hot-Swappable switches allowing you to use switches of your preference. The stock keycaps are high quality also. This keeb THOCC's like a premium keeb, quite impressive. Switched the stock linear switches with Keychron Yellow Gateron Phantom Switches. The premium knob allows me to adjust volume with such ease, no need to alt-tab. All-in-all, this keeb is a yes! If your favourite colour is blue then you are in luck :)
- Bang for your buck - Jaco, 15 May 2024
This keyboard is an amazing buy for this price.
I am a software developer so I type quite a bit. Working on the Sky 81 is a dream - in my 9 year coding career I have not enjoyed typing the way I do with this keyboard. Absolutely worth it. Thanks to the Wootware team for bringing this phenomenal piece of equipment to our doorsteps.









