Features 




Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)





| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MAIWO |
| Series | Portable SSD Enclosures |
| Model | K2529C Rugged IP66 |
| Compatibility | Supports SATA 2.5" Drives Up to 9.5mm |
| Supports USB Attached SCSI Protocol (UASP) | |
| Transfer Rate | Up to 500MB/s |
| Interface | USB 3.1 Gen 1 5Gbps Type-C |
| PCIe Interface | N/A |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 148 x 94 x 24mm (L x W x H) |
| Weight | 0.262kg |
| Supported Operating Systems | Windows 8.1 or later |
| macOS 10.6 or later (Macbook, Mac Mini, Mac Studio, iMac) | |
| iPadOS (iPad) | |
| iOS (iPhone) | |
| Linux | |
| ChromeOS | |
| Android OS 5.0 or later | |
| Console Support | PlayStation 4 (Game Drive, Backup Drive) |
| PlayStation 5 (Backup Drive) | |
| Xbox One consoles (Game Drive, Backup Drive) | |
| Xbox Series consoles (Backup Drive) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers








