
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | G75 Pro (G75-12A) |
| Switch | |
| Switch Type | Matcha Latte V2 Kailh Housed, Hot-swappable Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 8gf |
| Pre-Travel | 2.0 ± 0.4mm |
| Total Travel | 3.6 ± 0.2mm |
| Features | POM Stem material |
| Factory-applied lubrication | |
| Pre-Bottom Out | |
| Focused tactile feedback | |
| Design | |
| Media Keys | N/A |
| Keyboard Form Factor | 75% Compact QWERTY layout |
| Switch Life | N/A |
| Chassis | ABS plastic |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting, with rear chassis underglow |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-shot Plastic, Cherry profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling |
| Colour | Arctic Snow |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- True Enthusiast Keyboard - Rudi, 1 August 2025
Keyboard sounds amazing out the box - thocky and creamy, these Matcha Latte switches are good to go out the box no mods needed, amazing pre-built for the price!
- From blue to Great - Conrad, 3 March 2025
My wife only used to like Blue switches, but since i bought her this Keyboard she has been in love with it, they keys, caps and everything is just very satisfying. A purchase well made.
- Excellent Keyboard for the price! - Elke, 20 January 2025
I'm new to custom mechanical keyboards, but I am incredibly happy with this one.
The switches are the right amount of clicky and thocky and the gradient on the keycaps are beautiful. I absolutely love the sound the keys make when I type on it and it also feels great. Miles better than my previous cherry mx red switches.
They keyboard is fairly weighty due to an added weight and dampening, that makes it feel more premium and solid.
The software was easy to install and allows you to change your RGB lighting to various presets or custom settings.
All in all, this is an excellent keyboard, especially for the price.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R399.00
Save: R 320!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,599.00
Save: R 850!









