Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | GX87 |
| Model | GX87-A9 |
| Layout | 80% TKL Layout, 88 Keys |
| Hot-Swappable | Yes |
| N-key Rollover | Yes |
| Design | |
| Body Material | 6063 Full CNC Aluminum |
| Color | Blue |
| Coloring | Nano Spraying |
| Surfacing | 150 Mesh |
| Weight | 2.8 kg |
| Bottom Nameplate | Stainless Steel Ice Crystal |
| Plate | PC Flex-Cut Plate |
| Quick Disassemble | No |
| Switches | |
| Switch Type | HUANO Matcha Latte V2 |
| Operating Force | 45 ± 8 gf |
| Pre-travel | 2.0 ± 0.4 mm |
| Total Travel | 3.5 ± 0.2 mm |
| Features | POM Stem Material |
| Pre-Bottom Out | |
| Factory Prelubed | |
| Focused Tactile Feedback | |
| Connectivity | |
| Connection Modes | USB Type-C |
| 2.4GHz | |
| Bluetooth | |
| Polling Rate | 1000Hz (USB/2.4GHz) |
| 125Hz (BT) | |
| Compatible Systems | Windows, MacOS, Linux |
| Features | |
| Mounting Style | Gasket Mount with Silicone Leaf Springs |
| Backlight | 17 RGB Settings |
| Customizable | |
| Software Support | QMK, VIA |
| Sound Dampening | Poron Sound Absorbing Foam |
| IXPE Foam | |
| PET Film | |
| Poron Foam | |
| Anti-Static PET | |
| Battery | |
| Capacity | 8000 mAh |
| Keycaps | |
| Profile | Cherry Profile |
| Material | PBT Double-Shot |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









