Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | G98 Pro (HW-G98S-5) |
| Switch | |
| Switch Type | Flame Orange TTC Housed, Hot-swappable Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 ± 8gf |
| Pre-Travel | 1.8 ± 0.3mm |
| Total Travel | 3.6 ± 0.3mm |
| Features | Extended Springs |
| Q-Bounce Smooth Feel | |
| Individual Focused Light Guides | |
| Extended Stem | |
| Design | |
| Media Keys | N/A |
| Keyboard Form Factor | 98% 1800-Compact QWERTY layout |
| Switch Life | N/A |
| Chassis | ABS plastic |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-shot Plastic, Side Printed, Cherry Profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling |
| Colour | Black Side Character |
| Dimensions | N/A |
| Weight | 1.6kg |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









