Features

Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| BASE SPECIFICATIONS | |
| Brand | MOZA |
| Series | Wheel Base Series |
| Model | R3 Base |
| Platform | PC & Xbox |
| Drive Type | Direct Drive |
| Max Wheel Rotation | Limitless |
| Housing Material | Aviation Grade Aluminum Alloy |
| Color | Black |
| Peak Torque | 3.9 Nm |
| Rated Power | 72W |
| Input Voltage | 110V~220V AC —>12V DC |
| Encoder Resolution | 15 bits |
| USB Refresh Rate | 1000Hz |
| APP Functionality | Supported |
| Quick Release | Supported |
| Connection Ports | Power, DC Input, Pedal, USB, Dash |
| Accessories | Manual and Warranty Card, Power Supply, Data Cable, Toolkit |
| Mounting Method | 4 holes on the bottom |
| Table Clamp | Included |
| Online Firmware Upgrade | Supported |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| WHEEL SPECIFICATIONS | |
| Brand | MOZA |
| Series | Wheel Series |
| Model | ES Steering Wheel |
| Grips | ISF Polyurethane |
| Face Plate Material | Aluminum Alloy |
| Shifter Paddle Material | Aluminum Alloy |
| Size | 280mm |
| Buttons | 22x, fully programmable |
| RPM Shift LEDs | 10 High Brightness LED RGB Beads, customisable |
| Intelligent Telemetry | Supported |
| Release Method | MOZA QR Quick Release with magnets |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| PEDAL SPECIFICATIONS | |
| Brand | MOZA |
| Series | Pedal Series |
| Model | SR-P Lite 2-Pedal Set |
| Material | High-strength Steel |
| Plate Material | High-strength Steel |
| Color | Black |
| Throttle Sensor | Hall Sensor |
| Pedal Spacing | Fully Adjustable |
| Pedal Plate Height | Fully Adjustable |
| Pedal Input Adjustment | Supported |
| Pedal Input Reversal | Supported |
| Pedal Output Curve Adjustment | Supported |
| Anti-slip Pad | Included |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!









