Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Cyborg 15 B2RWFKG |
| Model | B2RWFKG-091ZA |
| Processor | |
| Model | Core 7 240H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 5.20GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.20GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.0GHz |
| Performance-cores | 6 |
| Efficient-cores | 4 |
| Total Core Count | 10 |
| Thread Count | 16 |
| Cache | 24MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR5 |
| Supported Memory | Max 96GB |
| 2x SO-DIMM Slots (Both Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| AI Performance | 572 AI TOPS |
| Boost Clock | Up to 1455MHz |
| Maximum Graphics Power with Dynamic Boost | 55W |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | IPS-Level |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Supported | 1x PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD Slot (Occupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort / Power Delivery 3.0) |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz) | |
| 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack | |
| Audio | |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Communications | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Security | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Webcam Shutter | |
| Kensington Lock | |
| Biometrics | 1x Fingerprint Scanner |
| Colour | Translucent Black |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Battery | 4-Cell 55.2Whr Battery |
| Dimensions | 359.3mm x 245.25mm x 22.15mm - 23.15mm |
| Weight | 2.1Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Lenovo 21SK001AZA ThinkBook 16 G8 IAL Intel Core Ultra 7 255H 5.1...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Lenovo 21SJ005MZA ThinkBook 14 G8 IAL Intel Core Ultra 7 255H 5.1...
In stock with SupplierR18,499.00
Dell BTO107_PC16250_EMEA Pro 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12...
In stock with SupplierR29,299.00
ASUS S3407CA-U71610S0W Vivobook S 14 Intel Core Ultra 7 255H 5.1G...
In stock with SupplierR19,485.00
ASUS P5405CSA-U73210G1X ExpertBook P5 Intel Core Ultra 7 258V 4.8...
In stock with SupplierR27,745.00
Dell PC16250-U732G1TB Pro 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12-Co...
In stock with SupplierR33,199.00
Lenovo 21SA0055ZA ThinkPad L16 Gen 2 Intel Core Ultra 7 255U 4.8G...
In stock with SupplierR32,571.00
ASUS V3607VM-I73210B0X V16 V3607 Intel Core 7 240H 5.2GHz 10-Core...
In stock with SupplierR32,571.00
Dell BTO107_PC14250_EMEA Pro 14 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12...
In stock with SupplierR32,147.00
HP C67GJEA ProBook 4 G1i 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12-Cor...
In stock with SupplierR23,053.00
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,699.00
Save: R 400!
ADATA AD5S560016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,299.00
Save: R 800!
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Kingston KCP556SS6-8 ValueRAM 8GB (1x8GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,299.00
Save: R 300!
HIKSEMI HS-SSD-FUTURES-1024G FUTURE (S) 1TB M.2 2230 PCIe 4.0 NVM...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,799.00
Save: R 1,600!
Crucial CT16G56C46S5 16GB (1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
Contact for AvailabilityR4,985.00






















