Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | CLASSIC C47 |
| Model | TM8FFC001T0C129 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 1TB |
| Memory Components | 3D NAND Flash |
| Interface | PCIe Gen4x4 NVMe |
| Controller | Customized Stability Controller |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 7400MB/s |
| Sequential Write Speed | 6800MB/s |
| DRAM Cache | No |
| TBW | 1000 TBW |
| MTBF | 1,700,000 Hours |
| Features | SLC Cache |
| Patented Extra-slim Graphene Heatsink | |
| LDPC (Low Density Parity Check) | |
| S.M.A.R.T | |
| lead-free | |
| halogen-free | |
| RoHS-compliant | |
| General | |
| Voltage | DC +3.3V |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.7mm |
| Operating Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C ~ 85˚C |
| Shock Resistance | 1500G/0.5ms |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty or 1000TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Solid Performance - Edson, 23 December 2025
Snaffled a deal on my TeamGroup SSD a year ago, got it for R1000 off ! Reliable storage for my gaming. Reaches 50°c without heatsink (it has graphene heatsink), but still at 100% health. Solid performance and worth every penny
- Loving the speed of this drive - Heinz, 14 May 2025
Drive hosting several proxmox containers on my DIY server. Loving the speed. Bought it for the large endurance TBW and 5Y warranty.
Category Bestsellers
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R2,999.00
Save: R 2,400!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Transcend JM4800ASE-32G JetRam 32GB (1x32GB) DDR5-4800MHz CL40 1....
In stock with WootwareR10,199.00
R7,299.00
Save: R 2,900!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!








