Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | CLASSIC C47 |
| Model | TM8FFC002T0C129 |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 2TB |
| Memory Components | 3D NAND Flash |
| Interface | PCIe Gen4x4 NVMe |
| Controller | Customized Stability Controller |
| Weight | 7g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 7400MB/s |
| Sequential Write Speed | 7000MB/s |
| DRAM Cache | No |
| TBW | 1500 TBW |
| MTBF | 1,700,000 Hours |
| Features | SLC Cache |
| Patented Extra-slim Graphene Heatsink | |
| LDPC (Low Density Parity Check) | |
| S.M.A.R.T | |
| lead-free | |
| halogen-free | |
| RoHS-compliant | |
| General | |
| Voltage | DC +3.3V |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.7mm |
| Operating Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C ~ 85˚C |
| Shock Resistance | 1500G/0.5ms |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 1500TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- SpeedDemon M.2 SSD - Paul Jason, 12 December 2024
I got this M.2 SSD on sale and upgraded from my smaller M.2 to this beast. I replaced my C drive M.2 with this and had to use cloning software to get the job done—it worked wonders! I didn’t expect such a significant speed improvement, but the difference is incredible! Games and programs load much faster now. It’s an excellent SSD for the price I paid. 10/10—highly recommend it for anyone looking to upgrade their M.2 storage.
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!









