Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5Create |
| Series | Docking Station Series |
| Model | JCD397 |
| General | |
| Host Connector | 1x USB-C Male |
| Video Output | 2x HDMI Female |
| 1x DisplayPort Female | |
| Power Source | Bus-Powered or Self-Powered |
| Network Interface | RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Audio Supported | Yes |
| Ports | 1x USB Type-C 10Gbps |
| 1x USB Type-C 5Gbps With Power Delivery 3.0 | |
| 2x USB Type-A 10Gbps | |
| 1x USB-C Power Delivery 3.0 | |
| 2x 4K HDMI | |
| 1x DisplayPort | |
| 1x SD & MicroSD 4.0 Memory Card Reader/Writer | |
| 1x RJ45 Gigabit Ethernet | |
| Performance | |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Display Refresh Rate | Windows (MST) |
| 3840 x 2160 @ 60 Hz | |
| 2560 x 1440 @ 120 Hz | |
| 1920 x 1080 @ 144 Hz | |
| Maximum Data Transfer Rate | 10Gbps |
| Displays Supported | 3 |
| Compatible Networks | 10/100/1000 Mbps |
| Audio Channel | 2.1 via HDMI |
| Features | Advanced USB Type-C E-Mark Chip Integrates USB4, Thunderbolt 3 and Thunderbolt 4 Compatibility |
| Backward Compatible With USB 3.2/3.1 | |
| Three SuperSpeed USB 10Gbps Downstream Ports (1x USB Type-C and 2x Type-A) To Connect Peripherals | |
| Charge And Power Connected Laptop And Peripherals With 100W Power Delivery | |
| SD & MicroSD 4.0 Memory Card Reader/Writer For Media Storage And Transfer | |
| Easily Add A Wired Network Connectivity With The Gigabit Ethernet Port | |
| Plug And Play, No Driver Installation Required | |
| Extending One Display Up to 3840 x 2160 @ 60, Easily Switch To A Higher Refresh Rate Of 2560 x 1440 @ 144 Via HDMI Or 1920 x 1080 @ 240 Via DP Port To Enjoy Your Gaming Under Windows OS | |
| Supports Dual 4K 60 Hz Or Triple 4K 30 Hz (2x HDMI and 1x DisplayPort) On Compatible USB Type-C Laptops With DisplayPort 1.4 Alt Mode With MST Support | |
| Power | |
| Power Delivery | Up to 100W via USB-C |
| Power Consumption | ≤ 650 mA |
| Input Current | Up to 5A |
| Input Voltage | Up to 20V |
| Output Current | Up to 4.25A |
| Output Voltage | Up to 20V |
| Colour | Space Grey |
| Enclosure Type | Aluminium |
| Cable Length | 20cm |
| Product Dimensions(L x W x H) | 148 x 55 x 17mm |
| Weight | 123.5g |
| Storage Temperature | -17 to 68°C |
| Storage Humidity | < 85% Non-Condensing |
| Operating Temperature | -1 to 41°C |
| Operating Humidity | < 85% Non-Condensing |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Really nice product. High refresh rate from DP - David, 12 October 2022
Really enjoying this dock. the cable could be longer, but that's fine. The DP has a nice refresh rate of 144hz at 2k which was the main reason for getting this. all other ports seem to be working as expected.
Category Bestsellers
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!









