Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Type-C Docks |
| Model | Universal DisplayLink Triple 4K Docking Station (D1135A) |
| Connectivity | |
| Front Ports | 2x USB 10Gbps Type-C Ports (Downstream) |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x USB 5Gbps Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x SD/MicroSD Card Slot Reader (Downstream) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Downstream) | |
| Rear Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Connector (Upstream, DisplayPort 1.4, 100W Power Delivery) |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 Port (Downstream) | |
| 2x HDMI 2.0 Ports (Downstream) | |
| 1x DisplayPort 1.2 Port (Downstream) | |
| 1x USB Type-C Port (Charging) | |
| Video Output | |
| HDMI | HDMI 2.0 Ports supports up to 4K (3840x2160) @ 60Hz, supports HDCP & HDR |
| DisplayPort | DisplayPort 1.2 Port supports up to 4K (3840x2160) @ 60Hz, supports HDCP & HDR |
| Display Support | |
| Single Display | Up to UltraHD 4K (3840x2160), 1x 60Hz monitor |
| Dual Display | Up to UltraHD 4K, 2x 60Hz monitors |
| Triple Display | Up to UltraHD 4K, 3x 60Hz monitors |
| Apple Multi-Display Support | Multi-monitor support is supported on Apple Macbooks with Apple Silicon Processors |
| Apple M1, M2 Silicon requires installation of the supplied DisplayLink drivers for multi-monitor support | |
| Ethernet | |
| Bandwidth | Gigabit Ethernet, Up to 1000 Mbps |
| Protocol Support | IPv4, IPv6 |
| Standards Support | IEEE 802.3 |
| General | |
| Dimensions | 121.8 x 137.9 x 49.3mm (D x H x W) |
| Materials | Aluminium Alloy |
| Colour | Space Grey |
| Software | Optional DisplayLink drivers |
| Operating Systems Supported | Apple macOS 10.6 or later |
| Google ChromeOS/Linux x86_64 | |
| Windows 10 64-bit | |
| Windows 11 64-bit | |
| Linux Kernel 3.x or later | |
| Boxed Accessories | 1x USB3.1 C to C Cable (100cm) |
| 1x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!









