Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Type-C Docks |
| Model | USB-C 8K 13-Port Black (D1104A01) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Connector (Upstream, DisplayPort, Power Delivery) |
| 2x USB 10Gbps Type-C Ports (Downstream) | |
| 3x USB 5Gbps Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 Port (Downstream) | |
| 2x HDMI 2.1 Ports | |
| 1x DisplayPort 2.0 Port (Downstream) | |
| 1x SD/MicroSD Card Slot Reader (Downstream) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x USB Type-C Port (Charging) | |
| Video Output | |
| HDMI | HDMI 2.1 Ports supports up to 8K (7680x4320) @ 30Hz, supports HDCP |
| DisplayPort | DisplayPort 2.0 Port supports up to 8K (7680x4320) @ 30Hz, supports HDCP |
| Display Support | |
| Single Display | Up to 8K (7680x4320), 1x 30Hz monitor |
| Dual Display | Up to UltraHD 4K, 2x 60Hz monitors |
| Triple Display | Up to UltraHD 4K, 1x 60Hz & 2x 30Hz monitors |
| Ethernet | |
| Bandwidth | Gigabit Ethernet, Up to 2500 Mbps |
| Protocol Support | IPv4, IPv6 |
| Standards Support | IEEE 802.3 |
| Advanced Features | Connection-oriented Ethernet (COE) |
| Wake-on-LAN | |
| Full and half-duplex modes | |
| Automatic Flip and Flow control | |
| General | |
| Dimensions | 180 x 80 x 20.5mm (D x W x H) |
| Materials | ABS Plastic (housing) |
| Colour | Black |
| Software | N/A, Plug and play compatible |
| Operating Systems Supported | Apple macOS 13.0 or later |
| Google ChromeOS/Linux x86_64 | |
| Windows 10 64-bit | |
| Windows 11 64-bit | |
| Apple Multi-Display Support | Multi-Display support is not supported |
| Boxed Accessories | 1x USB3.1 C to C Cable (100cm) |
| 1x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Plug and Play - Clifford, 11 January 2026
I am loving this device, it has simplified my home setup, I get home from the office and just plug in one USB-C, no more plugging in several devices with cables everywhere.
All features are working in Linux (I use ArchLinux), dual HDMI, 2.5GBE, PD, even flashed an SD card for a Raspberry PI.
Category Bestsellers
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!
Customers Who Bought This Also Bought
Acer UM.HMXEE.001 M27V17Q 27" WQHD (2560x1440) 100Hz 5ms IPS Anti...
Contact for AvailabilityR3,191.00










