Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Thunderbolt USB Type-C Docks |
| Model | ThinkPad Universal Thunderbolt 4 USB Type-C Docking Station (40B00135SA) |
| Connectivity | |
| Upstream Port | 1x Thunderbolt USB 40Gbps Type-C Connector (DisplayPort 1.4, 100W Power Delivery) |
| Downstream Port | 1x Thunderbolt USB 40Gbps Type-C Connector (DisplayPort 1.4) |
| 1x USB 10Gbps Type-C Port | |
| 4x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 Port (FRL) | |
| 2x DisplayPort 1.4 Ports (DSC) | |
| 1x Lenovo Charging Port (135W Charging) | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 Port | |
| Power Delivery (PD) Profiles | 20V 6.75A, Adapter Included |
| Cable Length | 700mm, Removable |
| Video Output | |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 Port with FRL, supports up to 8K (7680x4320) @ 30Hz, supports HDCP & HDR |
| DisplayPort | 1x DisplayPort 1.4 Port, supports up to 4K (3840x2160) @ 60Hz, supports HDCP & HDR |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt Port with DisplayPort 1.4, supports up to 5K (5120x2880) @ 60Hz, supports HDCP & HDR |
| Display Support | |
| Single Display | Up to 8K (7680x4320) @ 60Hz (HDMI) |
| Dual Display | Up to 8K @ 30Hz (HDMI), 5K @ 60Hz (Thunderbolt 4/USB-C), or |
| 2x 4K @ 60Hz Monitors (HDMI, DisplayPort, Thunderbolt/USB-C) | |
| Triple Display | 3x 4K @ 60Hz Monitors (HDMI, DisplayPort, Thunderbolt/USB-C) |
| Quad Display | 4x 4K @ 60Hz Monitors (HDMI, DisplayPort, Thunderbolt/USB-C) |
| Apple Multi-Display Support | N/A |
| Ethernet | |
| Bandwidth | Gigabit Ethernet, Up to 1000 Mbps |
| Protocol Support | IPv4, IPv6, IEEE 802.3 |
| General | |
| Dimensions | 220 x 80 x 30mm (D x W x H) |
| Weight | 0.450kg |
| Materials | ABS Plastic |
| Colour | Black |
| Software | Lenovo Dock Manager Utility |
| Operating Systems Supported | Linux x86_64 |
| Windows 10 64-bit | |
| Windows 11 64-bit | |
| Compatible Systems | ThinkPad, ThinkBook, IdeaPad, Legion systems with Thunderbolt 3 and 4, USB 4, and USB-C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!









