



| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | KVM Switches |
| Model | D1103A01 |
| Upstream Ports | 1x USB Type-C 10Gbps Port with DisplayPort & 100W Power Delivery (KVM) |
| 1x USB Type-C 10Gbps Port with DisplayPort & 100W Power Delivery (KVM) | |
| Downstream Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port |
| 1x USB 10Gbps Type-A 5Gbps Port | |
| 1x USB 5Gbps Type-C Port | |
| 1x USB 5Gbps Type-A 5Gbps Port | |
| 2x HDMI 2.0b Ports | |
| 1x DisplayPort 1.2a Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x USB Type-C Port | |
| 1x SD/MicroSD Card Slot Reader | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 Port | |
| Protocol Compatibility | USB4, Thunderbolt 4/3, USB-C & USB-A 3.2/3.1/3.0 |
| Display | |
| Supported Resolutions | Up to UltraHD 4K (3840x2160) |
| Supported Refresh Rate | Up to 4K 60Hz |
| Supported Configurations | Single Monitor: |
| DisplayPort 1.4 Source supports Single HDMI/DP outputs up to 4K60 | |
| DisplayPort 1.2 Source supports Single HDMI/DP outputs up to 4K60 | |
| Dual Monitors | |
| DisplayPort 1.4 Source supports HDMI up to 4K60 & DP up to 4K60 | |
| DisplayPort 1.2 Source supports HDMI up to 4K60 & DP up to 4K60 | |
| NOTE: DisplayPort & HDMI 2 share bandwidth. Using one port will disable the other. | |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 180 x 80 x 20.5mm (W x D x H) |
| Supported Operating Systems | Windows 10, Windows 11 |
| macOS 10.6 | |
| ChromeOS, Ubuntu Linux | |
| Software | DisplayLink App and drivers required for full operation (www.displaylink.com) |
| Box Contents | Universal Dual 4K KVM Docking Station |
| USB 10Gbps A to C Cable (1M) | |
| USB 10Gbps C to C Cable (1M) | |
| 2-in-1 USB 10Gbps Cable (30mm) | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It's okay - Dirk, 16 May 2025
I use Fedora 42 KDE on both an HP Laptop and Lenovo Tablet, both with a 10gbps USB-C ports. I had to install the evdi dkms module as well as the DisplayLink-RPM package to get it working. It works with Secureboot enabled. I did not test it on Windows 10/11 but I suspect it will work much better on Windows than Linux.
The device is high quality and everything connects perfectly fine and switches between devices easily with the A/B button on top. It doesn't generate much heat and zero noise. The power light is a sleek white glow, no glaring lights.
It does not charge both Host devices at the same time, only the one that is currently selected with the A/B button.
The supplied cables were not sufficient for my use case: I only used the 1m cable they included to get power from the charger to the 100w power delivery port. The other two included cables were useless for me as the one is too short and the other one has the wrong connector, so I had to buy two Gizzu USB-C 1m 240W/20gbps cables to get everything set up.
I used it with a 27" Dell panel at 2560x1440 @ 60hz and it was a bit sluggish, just enough to be noticeable and some mouse cursor speed difference vs plain hdmi. No other artifacts or odd behaviours.
I output sound via my monitor (speakers plugged into monitor) and it works but the levels are super low to the point I had to double the volume knobs to get normal sound. Another problem was, if I move my mouse around the sound would stutter & crackle
And then last deal breaker that makes it completely useless: for some reason it disconnects and reconnects my Wifi (it crashes wpa_supplicant, wat, why?) over and over again, every 30s or so, so it makes my machine useless to work on as the internet connection becomes basically useless.
I'm not currently using the dock due to the above issues. They could be linux specific, it might work perfectly on Windows. Perhaps when 40gbps docks become a thing it will be better, but I don't think 10gbps has enough bandwidth to carry all the signals. They definitely need a better Linux driver story as I spent two hours to getting it working, I had to install the kernel module manually and some other tricks. - Works like a charm - Marthinus, 21 April 2025
Works great, all features supported and I'm able to drive a 3440x1440 monitor at 100Hz easily while using every other feature as well.
Product page should mention that it comes with a few USB-C cables, I actually unnecessarily bought some high-end cables because I didn't think it had them. Doesn't come with a charging block for power delivery, but if you're laptop comes with a USB-C power brick then you can just plug that in.
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!









