Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG Series |
| Model | MAG 401QR Ultrawide |
| Display | |
| Panel Size | 40" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| True Resolution | UWQHD (3440x1440) |
| Panel Treatment | Anti-Glare coating |
| Brightness | 400 nits (peak) |
| VESA DisplayHDR 400 Certified | |
| Contrast Ratio | 1000:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Display Colours | 1.07 Billion colours (8bits with FRC) |
| Colour Gamut | 94% DCI-P3, 118% sRGB |
| Performance | |
| Supported Video Modes | 720p, 1080p, 1440P |
| Refresh Rate | Up to 120Hz (HDMI) at 2560x1440 or 2560x1080, or 1920x1080 resolution |
| Up to 100Hz (HDMI) at 3440x1440 resolution | |
| Up to 144Hz (DisplayPort, USB Type-C with DisplayPort Alt Mode) at 3440x1440 resolution | |
| Up to 155Hz (OC, DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | AMD FreeSync Premium Certified |
| Compatible with NVIDIA G-Sync | |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 155Hz (DisplayPort) |
| 48Hz to 155Hz (USB Type-C with DisplayPort Alt Mode) | |
| Console Support | Yes, Full HD (1920x1080) @ 120Hz via HDMI |
| Certifications | TÜV Rheinland Low Blue Light & Flicker-Free solution |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 20° |
| Swivel | N/A |
| Pivot | N/A |
| Height | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 100 x 100mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.0b Ports (TMDS, HDCP 1.4) |
| 1x DisplayPort 1.4a Port (TMDS, HDCP 1.4) | |
| 1x USB Type-C with DisplayPort Alt Mode Port (TMDS, HDCP 1.4) | |
| USB Hub | 1x USB 2.0 Type-B Upstream Port |
| 2x USB 2.0 Type-A Downstream Ports | |
| Audio | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | 150W (Power On, typical use) |
| < 0.3W (Standby) | |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions (with stand) | 945.2 x 530.2 x 289.6mm (W x H x D) |
| Dimensions (without stand) | 945.2 x 416.1 x 83.32mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 10.3kg |
| Package Contents | Power adapter |
| Warranty Information | |
| Quick start guide | |
| Stand with base | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great monitor, Flat is the enemy - Jaydee, 25 February 2026
great monitor, with a great set of features for the price, the size is amazing for gaming the colors with some calibration are great the brightness is good even in very lit environments.
My biggest gripe is the flat panel at this size, a curve in my opninion is much needed, the edges are harder to view comfortably, I find myself having to bend over almost to align with the right side or left when working on it.
Overall tho, I think for the price and size you cant do much better
Category Bestsellers
MSI MAG401QR 40" UWQHD (3440x1440) 21:9 155Hz 1ms Fast IPS Anti-G...
In stock with SupplierR11,568.00
Samsung LS37D800UAUXEN ViewFinity S80UD 37" UHD 4K (3840x2160) 5m...
In stock with SupplierR10,382.00
AOC AG493UCX2 48.8" DQHD (5120 x 1440) 165Hz 4ms 32:9 VA DisplayH...
In stock with SupplierR21,940.00
Dell U4323QE UltraSharp 43 4K USB-C 42.51" UltraHD 4K (3840x2160)...
In stock with SupplierR18,648.00
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Fierce Gaming FIRE68 Ultra 65% RGB Gateron Jade Magnetic Switch W...
Contact for AvailabilityR2,299.00
R899.00
Save: R 1,400!








