Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Winx |
| Series | WX-BR105 |
| Model | Rise Pro |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Fit Screen Sizes | 17" - 32" |
| VESA compatible | 75mm × 75mm |
| 100mm × 100mm | |
| Max Weight | 9Kg |
| Installation | Clamp or Grommet |
| Fits Desks | 10mm - 85mm Thick |
| Cable Management | Built-in |
| Tilt Range | Up to 70° Forward & 45° Back |
| Swivel Range | Up to 70° Forward & 45° Back |
| Up to 90° Left & Right | |
| Screen Rotation | Up to 180° Clockwise & Anticlockwise |
| Package Contents | 1x WINX RISE Pro Full Motion Monitor Arm - Black |
| 1x Installation Kit | |
| 1x Desk clamp | |
| 1x Grommet | |
| 1x User manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Easy to set up - Marlon, 23 October 2025
This monitor arm is great, simple and easy to set up.
It has all the features i need, the rotation and swivel are excellent and you can easy adjust with an alan key.
Out of the box you do not have to do anything besides screw on the clamp or your preferred mounting option.
Highly recommend for a gaming set up or productivity









