Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Wootware |
| Series | Wootvision Accessories |
| Model | WW-ARM-MON-1 |
| Materials | Zinc Alloy |
| Alluminium Alloy | |
| Steel | |
| Plastic | |
| Gas Spring | |
| Colour | Black |
| Supported Monitor Sizes | 17" to 32" |
| Supported Monitor Weight | Up to 10kg |
| VESA Support | 100 x 100 mm |
| 75 x 75 mm | |
| Mount Type | C-Clamp / Optional Grommet Mount |
| Height Adjustment (stepless) | 145 to 430 mm |
| Swivel Angle | ±90° |
| Tilt Angle | -45° to 90° |
| Rotation | ±180° |
| Up/Down Swing Arm Swivel Angle | ±180° |
| Table Support | 10mm to 70mm (Grommet) |
| 10mm to 70mm (Clamp) | |
| Features | Adjustable Built-in Gas Spring |
| Quick-Release VESA Plate | |
| Clean Cable Management | |
| Dimensions | 500 x 516 x 115 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Does the job! - Martin, 13 April 2026
got 2 of them, 1 with wootvision monitor and 1 for existing 24" asus panel. both work well and come with all the included tools required for assembly. Happy with build quality and is smooth and great to use, once you have tweaked it according to your monitor weight.
Customers Who Bought This Also Bought
WootVision Pro 27Q M240 27" WQHD (2560x1440) 240Hz 1ms Fast IPS M...
In stock with WootwareR6,399.00
R4,999.00
Save: R 1,400!










