Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenkeng |
| Series | Transmitter & Receiver HDMI Extender |
| Model | LKV372PRO |
| HDMI compliance | 1.4a |
| HDCP compliance | 1.2a |
| Video bandwidth | 225MHz(10.2Gbps) |
| Video support | 480I, 579I/p, 720p, 1080I/p |
| Audio support | PCM, AC3, DTS |
| InputTMDS signal | 1.2Vp-p |
| loop-out on TX | One HDMI loop-out on TX |
| IR passback | Yes |
| IR frequance Range(KHz) | 20-60KHz |
| Input | Transmitter-TX: 1xHDMI |
| Receiver-RX: 1xRJ45, 1x3.5mm(IR) | |
| Output | Transmitter-TX: 1xHDMI, 1×RJ45, 1×3.5mm(IR) |
| Receiver-RX: 1×HDMI | |
| HDMI Conector | Type-A, Female, 19-pin |
| Ethernet connector | RJ-45 Connector |
| Mechanical | |
| Housing | Metal enclosure |
| Dimensions | Transmitter-TX: 71.6mm x 66.6mm x 24.8mm |
| Receiver-RX: 71.6mm x 66.6mm x 24.8mm | |
| Net Weight | Transmitter-TX: 83g |
| Receiver-RX: 80.6g | |
| Fixedness | Wall-mounting Case With Screws |
| Power Supply | 5V1A |
| Consumption | Transmitter-TX: <3W |
| Receiver-RX: <2W | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
NearStream CCD10 Ultra Low Latency 4K60 Passthrough Full HD 1080p...
Stock Coming SoonR1,099.00
R949.00
Save: R 150!








