Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | Monitor Mounts |
| Model | WX-BR107 |
| VESA Pattern | 75x75mm, 100x100mm |
| Screen Size | 17’’-32’’ |
| Load Capacity | 2 - 9kg, Per monitor |
| Tilt Range | -45° to 70° |
| Swivel Range | 90° Left/Right |
| Screen Rotation | 180° |
| Material | Aluminum, Steel, Plastic |
| Quick Release VESA Plate | Yes, secured by thumbscrew |
| Cable Management | Yes |
| Installation | Clamp, Grommet |
| Suggested Desktop Thickness | 10mm - 83mm (clamp or grommet) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- cheap but - Mauritz Stefanus, 6 October 2025
cheap and basic......but gets the job done and is quite sturdy.
Its a set and forget monitor arm. would not recommend it if you plan to move monitors around.
I would not recommend it for more than 27inch thou. I think the overall experience would be less pleasant if i had 32 inch monitors.
But if none of those are deal breakers for you and you want to save a buck then this is great value.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Dell SE2425HM 24" Full HD(1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monito...
In stock with WootwareR3,399.00
R1,999.00
Save: R 1,400!










