Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | CORELIQUID Series |
| Model | MPG CORELIQUID P13 360 WHITE |
| Radiator | |
| Radiator Size | 360mm |
| Radiator Dimensions | 394 x 119.6 x 27.2mm (H x W x D) |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Length | N/A |
| Fans | |
| Number Of Fans | 3x MSI Cycloblade 9 Fans |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (H x W x D) |
| Fan Noise Level | N/A |
| Fan Air Flow | Up to 64.89 CFM |
| Fan Bearing | Rifle bearing |
| Fan Life Expectancy | 40,000 Hours |
| Fan Rated Current | Up to 0.14A |
| Fan Power Consumption | Up to 1.68W |
| PWM Mode | Yes, supports PWM headers and controllers |
| Fan Lighting | Mystic Light ARGB with 16.7 million colours |
| Fan Connectors | Combined JAF connector with 3-Pin ARGB & 4-Pin PWM adapter |
| Pump | |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hours |
| Pump Noise Level | 20 dBA |
| Pump Rated Current | 0.21A (typical) |
| Pump Power Consumption | 2.52W (typical) |
| Pump Speed | 3400 RPM -10% |
| Cold Plate Material | Copper with micro-fin technology, Flat plane contact |
| Block Dimensions | N/A |
| Pump Connectors | 3-Pin 12V Header |
| 9-Pin USB Header | |
| LCD | |
| Panel Size | 2.1” |
| Panel Type | IPS |
| Panel Resolution | 480 x 480 pixels |
| Panel Brightness | 600 nits (typical) |
| General | |
| Intel Socket Support | LGA 1700/1851 |
| AMD Socket Support | AM5/AM4 |
| Colour | White |
| Software Support | MSI Mystic Light, MSI Control Center Utility |
| Requires Windows 10 64-bit or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,699.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!









