Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | PRO Series |
| Model | PRO MP223 E2 |
| Display | |
| Panel Size | 21.45" |
| Panel Type | VA (Vertical Alignment) |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Pixel Pitch | 0.2493 (H) x 0.241 (V) |
| Brightness | 250 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 1ms MPRT, 4ms GtG |
| Display Colours | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB (CIE 1976) |
| Panel Treatment | Anti-Glare |
| Performance | |
| Supported Video Modes (HDMI) | 480p, 576p, 720p, 1080p |
| Refresh Rate | Up to 100Hz (HDMI) |
| Up to 100Hz (DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | VESA Adaptive-Sync Capable |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 100Hz (DisplayPort) |
| Console Support | Yes, Full HD (1920x1080) @ 60Hz via HDMI |
| Protections | MSI Eyes Ergo Low Blue Light Technology |
| MSI Anti-Flicker Technology | |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 20° |
| Swivel | N/A |
| Pivot | N/A |
| Height | N/A |
| Wall Mountable (VESA) | 75 x 75mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | N/A |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 1x HDMI 1.4b Port (TMDS, HDCP 1.4) |
| 1x DisplayPort 1.2a Port (HDCP 1.4, Adaptive-Sync) | |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC, 12V @ 2.5A |
| Power Consumption | 30W (Power On, typical use) |
| < 0.3W (Standby) | |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions (with stand) | 494.7 x 385.5 x 182mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 2.4kg |
| Package Contents | Monitor Stand |
| Monitor Stand Base | |
| External Power Supply | |
| Power Cord | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
Seagate ST24000NT002 IronWolf Pro 24TB 7200rpm SATA 6Gb/s 512MB C...
Contact for AvailabilityR16,693.00
PNY RTX Pro 6000 Blackwell Generation Max-Q Workstation Edition V...
Special order itemR251,999.00
R209,999.00
Save: R 42,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
Dell PV15250_RPLU_005_P_PRO Pro 15 Essential Intel Core i5-1334U ...
In stock with WootwareR19,999.00
R15,499.00
Save: R 4,500!
DATOTEK DDR4-PC3200-16GB-D DATO 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL16 1.35...
Stock Coming SoonR2,499.00
R1,999.00
Save: R 500!
Super Flower SF-2000F14HP Leadex Platinum 2000W 80 Plus Platinum ...
In stock with WootwareR6,199.00
R4,999.00
Save: R 1,200!
Samsung MZ-VAP4T0BW 9100 PRO 4TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe Solid ...
In stock with WootwareR29,299.00
R15,199.00
Save: R 14,100!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Seagate ST8000VN004 IronWolf 8TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/s 3...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
Lenovo 21SR005EZA ThinkPad E16 G3 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
Contact for AvailabilityR18,974.00
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!

















