| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox M3 |
| Processor | |
| Model | Core i5-12450H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.30 GHz |
| Performance-cores | 4 |
| Efficient-cores | 4 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB(2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 64GB |
| 2x SO-DIMM Slots (Both Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20GHz |
| Execution Units | 48 |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB PCIe 3.0 2280 M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 2TB |
| 1x PCIe 4.0 x4 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 2x HDMI 2.0 (4096x2160@60Hz) | |
| 1x USB Type-C (DisplayPort v1.4 Alt Mode) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | DC in 5.5/2.5mm |
| 20V/5A 100W | |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS / WEEE |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Weight | 1.05Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Tiny Box, Massive Energy - The Mini PC That Understood the Assignment ????✨ - Monique, 2 March 2026
From the speed between payment and delivery to actually switching it on for the first time, I was honestly blown away. This little system may be compact, but it absolutely shows up and shows off. I’m not a super tech-savvy nerd, but I do know when something just works beautifully… and this does.
It’s fast, smooth, and never seems to hesitate — like it wakes up every day ready to conquer your to-do list without complaining. For the girlies who want something aesthetically pleasing, neat on the desk, powerful enough to multitask like a queen, and still look cute doing it — this is it. It’s giving “small but unstoppable” energy, and I am here for it.✨ - GMKtec NUCBOX Intel i5 - Warren, 23 October 2025
Really impressed with these small packs of "dynamite". One minor issue, which I'm currently trying to correct, is that this latest unit is suddenly unable to activate with Windows activation servers, as it says its original hardware has changed - it hasn't obviously.
- Tiny but powerfull - Rayza, 13 June 2024
These little "bricks" are brilliant. They are suitable for office users on M365 with very limited slow-down if any at all. For the price you're paying, I don't see the point of buying a standard tower from the big brands when this works just as well if not better (spec dependent). I purchased 5 and will be buying more soon.
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!











