| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox M3 |
| Processor | |
| Model | Core i5-12450H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.30 GHz |
| Performance-cores | 4 |
| Efficient-cores | 4 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB(2x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 64GB |
| 2x SO-DIMM Slots (Both Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20GHz |
| Execution Units | 48 |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB PCIe 3.0 2280 M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 2TB |
| 1x PCIe 4.0 x4 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 2x HDMI 2.0 (4096x2160@60Hz) | |
| 1x USB Type-C (DisplayPort v1.4 Alt Mode) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | DC in 5.5/2.5mm |
| 20V/5A 100W | |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS / WEEE |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Weight | 1.05Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great mini PC - Edward, 13 December 2024
Not a gaming PC but could run some games. Very nice for a Minecraft, Streaming or Media server. Best thing is the Windows install was clean! No bloatware (Looking at you McAfee) or silly unwanted tools like you get on a laptop. Build quality looks good and feels sturdy. Only had it a short time but for now it does its job perfectly.
- Pretty decent, but... - Bergvliet High School, 13 November 2024
I bought this for our school since the M6 AMD based model was out of stock at the time. The differences between the two models makes for an interesting comparison, as I think the AMD based M6 is the better value for money product. This M3 model comes in at a base clock of only 1.1GHZ, so the CPU has to turbo boost a lot. Also, the Intel UHD graphics cannot compare to the AMD Radeon power in the M6 model, but it is serviceable enough I guess for office/classroom use.
Be aware that you will probably need to buy a USB hub of some sort to go with this little box as there are only 4 USB type A ports on the whole machine.
One difference compared to the M6 is that this model's UEFI is actually graphical and that one can get into it via the Windows Advanced Startup menu, which the M6 cannot do for whatever reason.
Overall not a bad little PC, but I do suggest looking at the M6 model if you can get it instead as I think the Ryzen APU in there is just far more powerful, plus it has DDR5 RAM in it. - The NUCbox is a game changer! - Charles, 22 July 2024
A tiny PC the size of a lunchbox packs a huge amount of oomph, it's a quality build and all of a sudden you have much more space on your desk -- say goodbye to 'tower block' desktop machines!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!










