
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox G3 |
| Processor | |
| Model | Processor N150 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 3.60 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 6MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB(1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 16GB |
| 1x SO-DIMM Slots (Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1000 MHz |
| Execution Units | 24 |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB PCIe 2280 M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 4TB |
| 1x PCIe 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot (Max Up to 2TB) | |
| Input / Output | |
| Ports | 4x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A |
| 2x HDMI (4096x2160@60Hz) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| 1x DC-in Port | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | 12V/3A 36W |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Weight | 265g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- CPU is underclocked to 800MHz - Armand, 21 December 2025
Great price for the parts you get but the CPU usage is unfortunately stuck at 100% most of the time, makes sense since you only get about 1/5 the performance of the CPU due to the cooling limitations of such a small box.
- Awesome - Adam, 9 July 2025
Using this to display dashboard metrics on a tv. Quite strong for such a low spec machine. Comes with windows 11 Pro which is a huge bonus!
- Good for office work - Rudolph, 25 June 2025
We have installed a good number of GMKTek mini computers and found them reliable, fast and convenient in an office environment. Would easily recommend this computer as a multi-media device also.
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Dell SE2425HM 24" Full HD(1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monito...
In stock with WootwareR3,299.00
R1,899.00
Save: R 1,400!












