Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX M6 Ultra |
| Processor | |
| Model | Ryzen 5 7640HS |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.00Ghz |
| Core Arrangement | 6x Zen4 Cores |
| Core Count | 6 cores |
| Thread Count | 12 threads |
| Cache | 16MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm FinFET |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 4800MHz |
| Maximum Capacity | 128GB (2x64GB SO-DIMM) DDR5-4800MHz |
| 2x SO-DIMM Slots available for upgrades, 2x Occupied | |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 760M Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe SSD |
| Supported | 2x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (1x Occupied) |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps, front) |
| 1x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps, rear) | |
| 1x USB4.0 (40Gbps, supports DP/PD) | |
| 1x USB2.0 (480Mbps, rear) | |
| 1x HDMI 2.0: 4K@60Hz | |
| 1x DisplayPort: 4K@60Hz (supports 8K) | |
| 1x Audio Jack: 3.5mm, CTIA Standard | |
| 1x DC Power Input | |
| 2x 2.5G Ethernet Ports | |
| Networking | |
| Ethernet | 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6E Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A |
| Dimensions | 128.8 x 127 x 47.8mm (W x D x H) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,499.00
R10,499.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,699.00
R11,999.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR24,499.00
R15,499.00
Save: R 9,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Customers Who Bought This Also Bought
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!












