
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox G3 |
| Processor | |
| Model | Processor N150 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 3.60 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 6MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB(1x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 16GB |
| 1x SO-DIMM Slots (Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1000 MHz |
| Execution Units | 24 |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB PCIe 2280 M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 4TB |
| 1x PCIe 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot (Max Up to 2TB) | |
| Input / Output | |
| Ports | 4x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A |
| 2x HDMI (4096x2160@60Hz) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| 1x DC-in Port | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | 12V/3A 36W |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Weight | 265g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- POS Perfect - Hennie, 24 July 2025
Using them as POS terminals works like a charm.
- Best Mini Pc - Sifiso, 25 April 2025
I have been looking for this for a few years now and prices and specifications always put me off. Until I saw this at Wootware. The price and the specifications are just what I wanted, no need for Rassberry Pi building! The Mini PC does what it promises and more. Happy with my purchase and the added compact design means I can move this to whatever TV/screen I want to use it.
- Excellent Mini PC - David , 20 April 2025
This little mini pc surprises me with its usability. I am pleasantly impressed with its processing power, small form factor, and number of connecting ports. It's not a gaming mini PC, but it holds its own for general productivity tasks and browsing the internet. I use it as a backup PC, for streaming content, and general productivity tasks. To date, I am a happy user and customer with my purchase.
- Great machine - Barrett, 14 March 2025
This is a great machine for performing some home server duties. It would work well as a main PC for a light user (mail, social media, browsing and so on). I have my doubts about it being a great experience for dev and anything on the heavy side. Bonus that it comes with Win 11 Pro. Packaging is also quite nice.
What would be a nice addition is a thunderbolt port, and another full on NVMe slot instead of SATA, and an additional RAM slot. But for the price, can't really complain. - Tiny but powerful - Ralf, 11 March 2025
A tiny box with great performance. Good value for money - can't even buy a basic CPU + motherboard + ram for the same price. Using for a home server with Ubuntu.
Only caveat is that expanding storage would be difficult if it's ever needed. - Great home server - Fredrik, 24 February 2025
Great little unit used for a home server managing DNS, DHCP and private web hosting duties. Used Ubuntu Server image from suppliers website and experienced good results. Gets quite warm, bought a SSD heatsink for the drive to help things a little. Applied C-states in BIOS (default off) and that managed the heat buildup well.
- Great little box - Chamabert, 13 January 2025
This little box has been a perfect addition to my workstation. It is small and ultra quiet. It performs great and even handles some light retro gaming.
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!










