| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX K7 PLUS |
| Processor | |
| Model | Core i7-13620H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.90Ghz |
| Core Arrangement | 6x Performance Cores, 4x Efficient Cores |
| Core Count | 10 cores |
| Thread Count | 16 threads |
| Cache | 24MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 Process |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 4800 MT/s |
| Maximum Capacity | 96GB (2x48GB SO-DIMM) DDR5-5200 |
| 2x SO-DIMM Slots available for upgrades, 2x occupied | |
| Graphics | |
| Integrated | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort & Power Delivery |
| 4x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.0b Port | |
| 1x DisplayPort 1.2a Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| Networking | |
| Ethernet | 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports |
| Wi-Fi | WiFi 6 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LTE | N/A |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A, 50-60Hz, 100-240V AC |
| Dimensions | 128.8 x 127 x 47.8mm (W x D x H) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Awesome Mini-PC for custom router - David, 11 December 2025
My goal was to build the ultimate OPNsense router for my home network and this little box ticks all the boxes. Dual high quality Intel NICs that work perfectly with OPNsense, 32GB of RAM and an Intel i7 processor, this thing is a beast that easily handles my 500Mbps fibre line with more than enough juice for complex firewall rules, Zenarmor and Crowdsec. It's quiet, doesn't consume too much power and runs pretty cool inside my 6U network cabinet.
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!










