Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox G3S |
| Processor | |
| Model | Processor N95 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 3.40 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 6MB |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB(1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Maximum Capacity | Max up to 32GB |
| 1x SO-DIMM Slots (Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20 GHz |
| Execution Units | 16 |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB PCIe M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 4TB |
| 1x PCIe 3.0x2 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot (Max Up to 2TB) | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 2x HDMI (4096x2160@60Hz) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| 1x DC-in Port | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ac WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | 12V/3A 36W |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Weight | 265g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,499.00
Save: R 1,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!










