
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX K12 |
| Processor | |
| Model | Ryzen 7 H 255 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 4.9GHz |
| Core Arrangement | 8x Zen 4 Cores |
| Core Count | 8 cores |
| Thread Count | 16 threads |
| Cache | 16MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | N/A |
| Performance | N/A |
| Compatible Frameworks | N/A |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 5600 MT/s |
| Maximum Capacity | 2x SO-DIMM Slots on-board, Both Occupied |
| Supports Up to 96GB (2x48GB) DDR5-5600 Memory | |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 780M RDNA 3 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 x2 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 x2 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port with DisplayPort 1.4 & Power Delivery (Front) |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports (Front) | |
| 1x USB 2.0 Type-A Port (Front) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front) | |
| 1x USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort 1.4 & Power Delivery (Rear) | |
| 1x USB 10Gbps Type-A Port (Rear) | |
| 1x USB 2.0 Type-A Port (Rear) | |
| 1x HDMI 2.1 (FRL) Port (Rear) | |
| 1x DisplayPort 1.4 (DSC) Port (Rear) | |
| 1x Oculink PCIe 4.0 External Port (Rear) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Rear) | |
| 1x Dual Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports (Rear) | |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN, 2x Ports |
| Wi-Fi | Mediatek AMD RZ616 WiFi 6E Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Oculink does not work - Pieter, 12 November 2025
So I bought this mini PC in mind to use the Oculink port with my eGpu dock.
When I plugged it in Windows 11 does not pick it up, you can see it initializes it but does not detect it.
I plugged the same eGPU dock in a K8 Plus Oculink and it picks it up. So if you want to buy it for the Oculink rather buy a K8 Plus.
On the plus side the cooling is much better than the K8 or K8 Plus.
The performance of the GPU is faster than a K8 but slower than a K8 Plus.
GMKTec should maybe upgrade the K8 Plus cooling to the K12 cooling. - Mini Pc - Shannon, 12 November 2025
I am loving my new PC, the only drawback is that when I am doing intensive work, the CPU starts overheating. ( I have an app installed that lets me know - installed it because my last pc was old and had overheating issues) I have sorted the issue by buying a clear 125mm PC fan and mounting it on standoffs for legs and put the pc on top of it.
But other that that it works exactly as i need it to - I am very happy - Awesome Mini PC - Robin, 1 October 2025
What an awesome little PC.
Have set it up in the living room as a Media/Steam/Retro gaming PC and so far, it's performing as expected.
Having space for 2 additional NVME drives is great.
Very happy with this little powerhouse.
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!










