Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | SPATIUM S270 |
| Model | SPATIUM S270 240GB |
| Physical | |
| Form Factor | 2.5" SATA III |
| Capacity | 240GB |
| Flash Memory | 3D NAND |
| Interface | SATA III 6Gbps |
| Controller | PHISON S11 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 500MB/s |
| Sequential Write Speed | 400MB/s |
| 4KB Random Read Speed | 50,000IOPS |
| 4KB Random Write Speed | 80,000IOPS |
| TBW | 110TBW |
| MTBF | Up to 2,000,000 Hours |
| Features | TRIM (Performance Optimization, OS support required) |
| SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) | |
| LDPC (Low Density Parity Check) ECC Algorithm | |
| Over-Provision | |
| General | |
| Power Consumption | 1.7W |
| 4.9mW Idle | |
| Dimensions | 100.20mm x 69.85mm x 7.00mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty or 110TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
HIKSEMI HS-SSD-SILK-S-256G SILK(S) 256GB 2.5" SATA 3.0 Solid Stat...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,199.00
Save: R 100!
Mushkin MKNSSDS2250GB-LT Source 2 250GB SATA 3.0 6Gb/s 2.5" Solid...
In stock with WootwareR1,299.00
R899.00
Save: R 400!

