Customers Who Viewed This Product Purchased
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Logitech 920-002562 MK120 Wired Black Keyboard and Mouse Combo
In stock with WootwareR349.00
R269.00
Save: R 80!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Vigor |
| Model | VIGOR GK30 COMBO |
| VIGOR GK30 Keyboard | |
| Colour | Black |
| Form | Mech membrane |
| Key Switch Type | Plunger switches |
| Key Switch Lifespan | 12 Million |
| N-Key Rollover | 6 Keys Rollover |
| 20 Keys Anti-ghosting | |
| Backlight | RGB MSI Mystic Light |
| Normal Keys | 104 / 105 / 108 keys (Different by languages) |
| Keyboard Features | Water repellent keyboard design |
| Mechanical-like plunger switches | |
| Stunning RGB lighting effects in 6 areas | |
| Increased stability with gaming base | |
| Control LED and media via hotkeys | |
| Clutch GM11 Mouse | |
| Colour | Black |
| Sensor | PMW-3325 |
| Sensor Type | Optical |
| Buttons | 6 |
| Main Key Switches | Omron |
| Switch Life Span | 10 Million clicks |
| DPI Switch | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 5000 |
| Polling Rate | 125 / 250 / 500 / 1000 Hz |
| LED Light | RGB Mystic Light |
| Mouse Features | Symmetrical mouse design |
| Stunning RGB lighting with over 7 lighting effects | |
| 5-level DPI sensor matches with 5 different colours | |
| General | |
| Cable Length | 1.8 m |
| Cable Connector | Gold-plated |
| Operating System | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| Combo Features | Fine-tune detail settings with Dragon Center |
| Package Contents | 1x VIGOR GK30 Keyboard |
| 1x Clutch GM11 Mouse | |
| 2x Cables with gold-plated connector | |
| Product Dimensions | 438 x 157 x 38 mm |
| Package Weight | 1303 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









