Features Product Description
Additional Information
Reviews (3)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Speakers |
| Model | RD-GS510 |
| Power Input | 5V |
| Speaker RMS | 5W x 2 |
| Speaker Unit Size | 2 inch x 2 |
| Frequency | 160Hz~20KHz |
| Signal to Noise Ratio | ≥60db |
| Materials | Plastic |
| Audio | 2.0 Channel Stereo |
| Connectors | 3.5mm Mic/Headset Jack |
| Lighting | RGB LED Backlit |
| Power Consumption | 2.5W x 2 |
| Product Size | 8.2 x 9.6 x 18 cm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Budget Speakers - Sufiii, 11 March 2026
As my first set of speakers for my gaming setup, these work great. I love the touch control for changing the RGB on the speakers, and the volume knob feels really nice. I use them for both gaming and music, and they sound pretty good. There isn’t a lot of bass, so that’s something to keep in mind if you’re looking for strong low end sound. Overall, I’d definitely recommend them.
- Good value for money - Silas, 2 October 2025
I bought it as a gift and the recipient is very happy. Decent sound and cool lights.
- Sound good - Richard, 11 August 2025
Clear enough for online meetings and some background music.
It would be nice if there was a way to save the lighting settings or have them manually switched off.
Category Bestsellers









