| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Adiemus |
| Model | RD-GS560 |
| Specifications | |
| Touch 6 Light Modes | Synchronous RGB |
| Dynamic Beating | |
| 7 Colour Cycle Bright | |
| Red Green Blue Long Bright | |
| Controls | Power on-off |
| Volume Control | |
| Power Input | 5V, USB 3.5mm Audio |
| Speaker | 3W x 2 |
| Frequency | 150Hz - 20KHz |
| Signal to Noise Ratio | >65dB |
| Materials | Plastic |
| Dimensions | 400mm x 75mm x 67mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great speaker and cheap! - Darren, 24 March 2025
Amazing little speaker, amazing sound quality for its size. Very happy all round. ONLY THING i would want is a button to change the RGB manually... unless im imssing something (please tell me if I am) but doesnt affect my rating at all. Love it.
- Amazing for the price!!! - Johann, 29 December 2023
Did not expect much, but it blew me away. If you are looking to game, watch movies, Youtube, listen to music etc WITHOUT A HEADSET on occasions, then this is a MUST buy. For the price the sound is amazing, bass is top notch and the sound is super clear even on 100% audio. I use it to play single player games as headsets tend to cancel out background noise (can't hear what's going on around you in the house) or when I'm working at home to listen to music. Brilliant little sound bar and it looks awesome below your monitor.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









