Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Model | Odyssey G9 G91F (LS49FG910EUXEN) |
| Display | |
| Panel Size | 49" |
| Panel Type | VA (Vertical Alignment) |
| Resolution | DQHD (5120 x 1440) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 1ms (GTG) |
| Contrast Ratio | 2500:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Gamut | DCI-P3 92% (CIE1976) |
| Colour Support | 1.07 Billion Colours |
| HDR | VESA DisplayHDR 600 |
| Display Features | HDR10+ Gaming |
| 1000R Curved Display | |
| 32:9 Aspect Ratio | |
| Energy Saving Solution | |
| Picture-By-Picture | |
| Super Arena Gaming UX | |
| Eye Saver Mode | |
| Image Size | |
| Off Timer Plus | |
| Auto Source Switch+ | |
| Flicker Free | |
| Black Equalizer | |
| Adaptive Picture | |
| Picture-In-Picture | |
| AMD FreeSync Premium Pro | |
| Virtual AIM Point | |
| Viewing Angle | 178˚/178˚ |
| Physical | |
| Height Adjustment | Up to 120mm |
| Swivel | -15° - 15° |
| Tilt | -2° - 11° |
| Wall Mountable (VESA) | 100mm x 100mm |
| Connectivity | |
| Display Input | 1x DisplayPort v1.4 |
| 2x HDMI v2.1 | |
| HDCP Version | DisplayPort: 2.2 |
| HDMI: 2.2 | |
| Headphone out | Yes |
| USB Hub | 1x USB-B Upstream Port |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A Downstream Ports | |
| Power | |
| Voltage Required | AC 100~240V |
| Power Consumption (Max) | 180 W |
| Power Consumption (Operating) | 45.0 W |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | 0.5W |
| General | |
| Dimensions | 1147.6mm x 568.4mm x 420.5mm (With Stand) |
| 1147.6mm x 363.5mm x 293.8mm (Without Stand) | |
| Weight | 15.6kg |
| 10.6 kg | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Dell U4924DW 49" DQHD(5120x1440) 60Hz 8ms IPS Curved Desktop Moni...
In stock with SupplierR25,599.00
Philips 49B2U5900CH SuperWide 49" DQHD (5120x1440) 75Hz 4ms VA HD...
In stock with SupplierR23,148.00
Samsung LS49FG910EUXEN Odyssey G9 G91F 49" DQHD (5120 x 1440) 144...
In stock with SupplierR23,257.00


