Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 870 EVO |
| Model | MZ-77E4T0BW |
| General | |
| Capacity | 4 TB |
| Form Factor | 2.5 inch |
| Interface | SATA 6 Gb/s Interface, Compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s Interface |
| Storage Memory | Samsung V-NAND 3bit MLC |
| Controller | Samsung MKX Controller |
| Cache Memory | Samsung 4 GB Low Power DDR4 SDRAM |
| Dimensions | 100 x 69.85 x 6.8 mm |
| Weight | 45 g |
| Management Software | Magician Software for SSD Management, Data Migration Software for SSD Upgrade |
| Key Features | |
| TRIM Support | Yes |
| S.M.A.R.T Support | Yes |
| Garbage Collection | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit Encryption (Class 0) TCG/Opal IEEE1667 |
| Device Sleep Mode Support | Yes |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 560 MB/s |
| Sequential Write | Up to 530 MB/s |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 98,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 88,000 IOPS |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 13,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 36,000 IOPS |
| Environment | |
| Average Power Consumption | Average: 2.5 W |
| Maximum: 5.0 W (Burst mode) | |
| Power consumption (Idle) | Max. 35 mW |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half Sine) |
| Allowable Voltage | 5V ± 5% |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty or 2,400 TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kingston SEDC600M/3840G DC600M 3.84TB 2.5" SATA 3.0 Enterprise Da...
In stock with SupplierR24,099.00
