| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 870 EVO |
| Model | MZ-77E2T0BW |
| General | |
| Capacity | 2 TB |
| Form Factor | 2.5 inch |
| Interface | SATA 6 Gb/s Interface, Compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s Interface |
| Storage Memory | Samsung V-NAND 3bit MLC |
| Controller | Samsung MKX Controller |
| Cache Memory | Samsung 2 GB Low Power DDR4 SDRAM |
| Dimensions | 100 x 69.85 x 6.8 mm |
| Weight | 45 g |
| Management Software | Magician Software for SSD Management, Data Migration Software for SSD Upgrade |
| Key Features | |
| TRIM Support | Yes |
| S.M.A.R.T Support | Yes |
| Garbage Collection | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit Encryption (Class 0) TCG/Opal IEEE1667 |
| Device Sleep Mode Support | Yes |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 560 MB/s |
| Sequential Write | Up to 530 MB/s |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 98,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 88,000 IOPS |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 13,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 36,000 IOPS |
| Environment | |
| Average Power Consumption | Average: 2.5 W |
| Maximum: 4.5 W (Burst mode) | |
| Power consumption (Idle) | Max. 35 mW |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half Sine) |
| Allowable Voltage | 5V ± 5% |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty or 1,200 TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great value for money - Nick, 26 May 2023
I was in a bind to get a replacement drive for my mechanical 2TB and shopped around to find this one for a better price than some of its competition and it has a good review online with decent specs. As far as speed and performance go, you can't compare it to and mechanical drive but neither to an NVME M.2 drive. For data and good reliance this drive will do the job. The Samsung Magician software is also very nifty and provide stats and drive performance tests etc. it can even test your other drives to some extent including data transfers.
- Highly Reliable Drive - Slipperyduck, 28 July 2021
Yes there are cheaper options, but you dont get the endurance. A typical drive (depends on capacity) has endurance of 150 - 250TBW whereas this drive has a wopping 1200TBW endurance rating. If you want a drive that must do a lot of writing to disk then this disk (or even the PRO version which has even more endurance) is the one you should get!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!









