Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SanDisk |
| Series | Extreme PRO Series |
| Model | Extreme PRO microSDXC UHS-I 128GB (SDSQXCD-128G-GN6MA) |
| Formatted Capacity | 128GB |
| Form Factor | MicroSDXC |
| Read Speed | Up to 200MB/s |
| Write Speed | Up to 90MB/s |
| Speed Class | Video Speed Class 30, UHS Speed Class 1 (U1) |
| General | |
| Dimensions | 14.99 x 10.92 x 1.02mm (L x W x H) |
| Durability Features | Water-Proof - Tested to withstand up to 72 hours in 1m salt or fresh water; IEC 529 IPX7 |
| Temperature-Proof - Operating temperatures of -25 C to 85 C tested for 100 cycles | |
| X-Ray Proof - Up to 100mGy, equal to airport X-ray machines | |
| Magnetic-Proof - Up to 5,000 gauss strength magnetic field | |
| Drop-Proof - Withstand drops up to 5 meters | |
| Durability - Rated for up to 10,000 insertions & removals | |
| Colour | Black & Red |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers



