Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation Series |
| Model | DiskStation DS725 |
| Platform | |
| CPU Model | AMD Ryzen R1600 |
| CPU Frequency | 3.10Ghz |
| CPU Core Count | 2-Core, 4-Thread |
| Memory | 4GB (1x4GB SO-DIMM) DDR4 ECC Memory |
| Expansion | 32GB (2x16GB SO-DIMM) DDR4 ECC Memory |
| Operating System/Firmware | Synology DSM Operating System |
| Storage | |
| HDD | 2x 2.5/3.5" SATA 3.0 6Gbps HDD Bays |
| M.2 NVMe | 2x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe Slots (Caching Files only) |
| Storage Configuration | RAID 0, RAID 1 with NVMe Caching |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 5Gbps Type-A Port (Front) |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port (Rear) | |
| 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port (Rear) | |
| 1x USB 5Gbps Type-C Expansion Bay Port | |
| General | |
| Dimensions | 166 x 106 x 223mm (H x W x D) |
| Weight | 1.5kg |
| Colour | Black |
| AC Input | 100 V to 240 V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, single phase |
| Power Consumption | 20.41 Watt (Acess) |
| Supported Platforms | VMware vSphere |
| Microsoft Hyper-V | |
| Windows (Desktop, Server) | |
| macOS | |
| Linux | |
| NetApp ONTAP | |
| Nutanix Files | |
| Microsoft 365 services (Local, Remote) | |
| Oracle Database | |
| Microsoft SQL server | |
| Package contents | Accessory Pack X 1 |
| AC Power Adapter X 1 | |
| AC Power Cord X 1 | |
| RJ-45 LAN Cable X 2 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,645.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,999.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR25,333.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,999.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00









