Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | Add-in Cards |
| Model | E10G18-T1 |
| General Specifications | |
| Standards | IEEE 802.3an 10Gbps Ethernet |
| IEEE 802.3bz 2.5Gbps / 5Gbps Ethernet | |
| IEEE 802.3ab Gigabit Ethernet | |
| IEEE 802.3u Fast Ethernet | |
| IEEE 802.3x Flow Control | |
| Data Transfer Rates | 10 Gbps |
| Network Operation Mode | Full Duplex |
| Supported Features | 9 KB Jumbo Frame |
| TCP/UDP/IP Checksum Offloading | |
| Auto-negotiation between 100Mb/s, 1Gb/s, 2.5Gb/s, 5Gb/s, and 10Gb/s | |
| Applied Models | View the full list of compatible models here |
| Notes | DSM version requirement: 6.2-23739-2 onward (or 6.1-15284-2 onward with DSM 6.1) |
| Hardware Specifications | |
| PCIe Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Bracket Height | Low Profile and Full Height |
| Size | 86 x 68.1 x 13.6 mm (HxWxD) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- DS1618+ - Kobus, 6 February 2025
Can confirm, gave my DS1618+ 10Gb networking reliably.
- Works Well - Dalton, 1 July 2024
Works well with my RS3412RPxs units. The NIC speed boost helps with multiple concurrent connections and full storage performance capability.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









