Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | Expert |
| Model | CTCED532G6400HC32ADC01 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Speed | 6400MHz |
| Tested Latency | CL32-39-39-84 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Dimensions | 32mm x 133mm x 7mm |
| Heatsink | Aluminium Heat-spreader |
| OC Profiles | Intel XMP(Extreme Memory Profiles) 3.0 |
| AMD EXPO (Extended Profiles for Overclocking) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Wow - Clint, 14 November 2025
I bought this kit back at the end of May(29th) for my new system.
It's a good kit, could even lower the timings.
I'm currently have it running at 6200C30 with tweaked secondary timings at the stock voltage.
It works great with my 9700x.
BUT, I paid R2300 then and for a stupid reason, it is now almost 3x more for the same kit.
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!





