| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | Expert |
| Model | CTCED532G7200HC34ADC01 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-band |
| Tested Speed | 7200MHz |
| Tested Latency | CL34-42-42-84 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Dimensions | 32mm x 133mm x 7mm |
| Heatsink | Aluminium Heat-spreader |
| OC Profiles | Intel XMP(Extreme Memory Profiles) 3.0 |
| AMD EXPO (Extended Profiles for Overclocking) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- will be buying another set - Kurvin, 10 October 2025
I currently have this kit, and I will be buying another one it's been perfect. Paired with my 9950X, enabled EXPO and it just hit the rated speed. No RGB either so goes well with my overall just dark build.
- Excellent Value and Performance - Kyle, 13 September 2025
Paired this with a 9950X3D and a Gigabyte X870E Motherboard.
Stable, sleek and minimalist - No RGB, just sleek and performant.
Runs at 7200 once you enable the profile, no fuss.
Just bought another pair. - Excellent value - Ronald, 3 May 2025
Great price, sleek look and stable high speed RAM for my Ryzen 7600. Very happy with the advice from the Wootware whatsapp chat that guided me going for this great value purchase
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,299.00
R8,699.00
Save: R 2,600!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,799.00
Save: R 900!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,299.00
R18,999.00
Save: R 5,300!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,499.00
R10,799.00
Save: R 1,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,499.00
R19,999.00
Save: R 4,500!






