Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (3)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | VULCAN Z Series |
| Model | VULCAN Z 1TB (T253TZ001T0C101) |
| Capacity | 1000GB (1TB) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 3.0 6Gb/s |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 550MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 500MB/s |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 800TBW |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 1.0 million hours |
| General | |
| Dimensions | 100 x 69.9 x 7.0mm (L x W x H) |
| Software | TeamGroup SSD S.M.A.R.T. TOOL Software |
| Feature Support | |
| SLC Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Speed demon on a budget - Edson, 23 December 2025
I'm loving my TeamGroup VULCAN Z 1TB SSD! Blazing fast speeds, reliable performance, and a sleek design. Perfect for gaming and multimedia tasks. Highly recommend for budget-conscious users seeking a speedy upgrade.
- Great Product - Zander, 10 June 2025
This is the second TG Vulcan Z SSD I bought, one in my wife's laptop a year ago and now one for my PC. Highly recommended, I haven't had any issues and TG is very well priced.
- Very Good - Randall, 22 August 2024
Got two 1Tb drives for my RIG to hold my 1x-Steam and 1x-Xbox games. These drives are really worth the price and loading times is a thing of the PAST.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
