Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | GX2 SSD |
| Model | T253X2001T0C101 |
| Interface | SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) |
| Backwards compatible to SATA Rev. 2.0 | |
| Capacity | 1TB |
| Voltage | DC 5V |
| Operation Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Terabyte Written | >240TB |
| Performance (ATTO / Crystal Disk Mark) | Read: Up to 530MB/s |
| Write: Up to 480MB/s | |
| Dimensions | 100 x 69.9 x 7 mm (LxWxH) |
| Humidity | 0°C ~ 55°C / 5% ~ 95% RH,non-condensing |
| Vibration | 20G (non-operating) |
| Shock | 1,500G |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| Operating System | Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista |
| Mac OS 10.4 or later | |
| Linux 2.6.33 or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Additional SSD - Gerhard, 6 April 2021
It's working really well especially with the new laptop.
- Solid Performer - Riaan, 30 March 2021
I've never purchased a product from TeamGroup before. The price of this drive was good, and so was the reviews for it. I primarily use it as my steam games drive, and so far it hasn't disappointed. Games load very fast compared to my HDD. Would definitely buy again.
- Awsome SSD - Jacques, 20 January 2021
I love this little beast its fast and my games plays fast on this beast.
- Decent SSD for a very decent price - Reuben, 25 December 2020
I bought the GX2 to give my PC more space for the old Steam library, as well as to replace the old spinner HDD that's started to sound like my first few times shifting gears when learning to drive. :P
The price of the drive is impressive, considering it's a 1TB drive. The housing is plastic, but feels like other drives I've bought in a similar price bracket from Sandisk and Kingston. It performs like a champ though, and moving my Steam library from my old drive to this one was quick and painless.
Wootware's service was also incredible. Thanks a ton for the insanely fast order processing and dispatch! - Good Service Solid Drive - Antonio, 8 December 2020
Great service from Wootware as always, Drive is a steal at this price tested it against my NVME drive while technically the NVME is faster in games the performance is negligible.
As such this is my new Games drive keep it up wootware! - Great for the price - Roelf, 16 September 2020
Not the absolute fastest SSD out there, but for the price it cant be beat.
I bought this specifically to install my games on. They now load SUPER quickly! Flight Sim 2020 went from literally 8-10 minutes to less 1 minute.
Most other games load instantly. - Great SSD, better price - Julio, 17 August 2020
feels a bit more "cheap" plastic than other SSDs i have but to be honest, who cares. runs well, speeds are good. you get around 930gb actual space on NTFS formatting. Definitely worth the price to upgrade from a normal HDD.
- Budget SSD worth the money. - Ben, 4 August 2020
I bought the SSD to replace the HDD in my Lenovo ideapad 330 laptop. It significantly increased the load speed of all my programs and everything runs much smoother now. This is still a budget SSD and won't give you the speed of something like a NVMe SSD or even some higher end Samsung SSD's, but if you want to speed up your budget workstation then this is probably your best bet in doing so. The product performs well for the price to storage and speed ratio.
- Excellent value - Bruce, 29 July 2020
only had this drive for 10 days but very pleased so far. Certainly no issues and very pleased with the speed.
- Performs as expected - Ashley, 24 July 2020
I use this as a storage drive for applications and games. Load times significantly faster than a mechanical drive.
- SSD - Mikael, 16 May 2020
This specific ssd works generally well and has a really fast boot, and processing speed. the only critic \ (which can be serious) is sometimes on bootup, the OS freezes.
- Good service and good performing hard drive - Gideon, 2 March 2020
Good service and good performing hard drive
