Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | NVME SSD's |
| Model | TM8FPD001T0C101 |
| Interface | PCIe 3.0 x4 with NVMe 1.3 |
| Capacity | 1TB |
| Color | Blue / Black |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C ~ 85˚C |
| DRAM Cache | NO |
| Terabyte Written | 600TBW |
| Performance (Crystal Disk Mark) | Read/Write: up to 2,400/2,100 MB/s |
| Performance (IOPS) | Read/Write: 220K/200K IOPS Max |
| Weight | 6g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 3.8(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz~2,000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms; Windows 11 / 10 / 8.1 / 8 / 7; Linux 2.6.33 or later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



