Product Description
Additional Information
Reviews (3)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | TT Premium |
| Model | AC-058-CO1OTN-C1 |
| Cable Length | 300 mm |
| Materials | Thermoplastic, PCB EM-888, Polyethylene(PE), Copper Alloy, Aluminum Foil Mylar |
| Connector | PCI Express X16 Male to PCI Express X16 Female |
| Rated Current | 1A |
| Operating Temperature Range | -20° - 80° |
| Colour | Black |
| Weight | 500 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very satisfied - Damien, 6 June 2025
Cable is high quality, flexible and lengthy. Recommended for anyone looking for Pcie 4.0 riser cables when their current "Pcie 4.0 compatible" cable is giving compatibility issues.
- Very satisfied - Damien, 6 June 2025
Cable is high quality, flexible and lengthy. Recommended for anyone looking for Pcie 4.0 riser cables when their current "Pcie 4.0 compatible" cable is giving compatibility issues.
- Great - Richard, 4 November 2021
Love it
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
3 Leaf Clover (Mickey Mouse) 1.8m Laptop/Notebook Mains Power Cab...
In stock with WootwareR129.00
R89.00
Save: R 40!
Standard 1.8m Kettle cord power cable with 3-prong SA plug
In stock with WootwareR119.00
R79.00
Save: R 40!
UGreen UG-80403 HDMI 2.1 48Gbps Male To Male 2m Cable
In stock with WootwareR239.00
R189.00
Save: R 50!
PNY DGXSPARK-BUNDL-CABLE QSFP112 To QSFP112 112G 32AWG 0.5M DAC S...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ARCTIC ACCBL00007A Four-Headed 4-Pin PWM Fan Splitter Cable
In stock with WootwareR179.00
R119.00
Save: R 60!
Standard 1.8m C19 Connector Power Cable with 3-prong SA Plug
In stock with WootwareR339.00
R289.00
Save: R 50!









