Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | PCIe SSD 400S |
| Model | TS1TMTE400S |
| Dimensions | Single-sided 42 mm x 22 mm x 2.23 mm |
| Weight | 5 g |
| Type | M.2 2242 |
| Interface | |
| Bus Interface | NVMe PCIe Gen3 x4 |
| Storage | |
| Flash Type | 3D NAND flash |
| Capacity | 512 GB |
| Operating Environment | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Operating Voltage | 3.3V±5% |
| Performance | |
| Sequential Read/Write (CrystalDiskMark) | up to 2,000/1,700 MB/s |
| 4K Random Read/Write (IOmeter) | up to 102,000/275,000 IOPS |
| Terabytes Written (TBW) | 400 TBW |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hour(s) |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 0.21 (5 yrs) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 400TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



